E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2010’lu yılların başından itibaren internet üzerinden satış yapmanın daha popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Birçok insan, satın almak istedikleri şeyler için mağaza veya alışveriş merkezi gezmek yerine internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Bu sayede, hem zamandan tasarruf ederken hem de ürünleri internet satışına özel kampanya ve indirimlerle satın alma şansına erişiyorlar. Bu sebeplerden dolayı birçok insan e-ticaret sitesi açarak müşterilere ulaşmayı hedefliyor. Ancak, e-ticaret sitesi açmak ve faaliyet göstermek zannedildiği kadar kolay değil! Bu yazıda, e-ticaret sitesi açarken dikkat edilmesi gerekenler konusu hakkında aklınızda bulunan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz!

E-Ticaret Sitesi Nedir? Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret; ürün ve hizmetlerin satılmasından tutun da reklamlarının yapılmasına kadar olan tüm sürecin online sistemler üzerinden halledilmesini kapsamaktadır. Bir başka deyişle, ürün ve hizmetlerin satış, reklam, dağıtım ve birtakım ödeme seçenekleriyle internet sayfası üzerinden ticaretinin yapılması ve aynı zamanda sistemi inceleyen müşterilerin siparişte bulunması; e-ticaret sürecini kapsamaktadır. Herkesin bildiği ticaretin internet ağında yapılması olarak da bu süreci özetleyebiliriz.

Bu noktada, iyi bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Her şeyden önce, sitenin kullanılabilir olması şarttır. Sitedeki ürünlerin belirli bir düzen içerisinde müşteriye sunulması, siteyi inceleyen müşterinin aklının karışmadan alışveriş yapabilmesi, kolay alışveriş imkanının sunulması gibi unsurların e-ticaret sitesinde olması gerekmektedir. Buna ek olarak, sitenin tasarımının hem sade hem de kullanıcı dostu olması gerekir. Sitenin potansiyel müşterileri kaybetmemek adına ürünlere dair tüm bilgileri devamlı olarak güncellemesi gerekmektedir. Aynı zamanda, sitenin arama kutucuğunun çalışması ve işlevini tam olarak yerine getirmesi şarttır. Tüm bunlara ek olarak, e-ticaret sitesinin mobil uyumlu olarak tasarlanması çok ciddi bir avantajdır. Takdir edersiniz ki, günümüzde insanlar, internete girmek için bilgisayar yerine akıllı telefon tercih ederler. Bu yüzden, mobil uyumlu bir e-ticaret sitesi; rakiplerine kıyasla her zaman önde olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Hangi Detaylar Önemlidir?

Yukarıda bahsettiğimiz e-ticaret sitesinin sahip olması gereken özellikler dışında site sahibi olmak isteyenlerin hukuki açıdan bazı kriterleri taşıması şarttır.

  • Yasal açıdan herhangi bir sorun yaşamadan internet üzerinden ticaret yapmak isteyenlerin ilk olarak şirket sahibi olmaları gerekir. Şirket sahibi olmadan yapılan e-ticaret faaliyetlerine asla izin verilmeyecektir. Şahıs, anonim veya limited şirket olmasından bağımsız olarak her türlü şirketin e-ticaret sitesi açması mümkündür.
  • İyi bir e-ticaret sitesinde kredi kartıyla ödeme yapma seçeneğinin mutlaka bulunması gerekir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin en az yüzde 85’lik kısmı kredi kartı yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu noktada, kredi kartı ile alışveriş yapılması için sanal pos alınması gerekmektedir.
  • E-ticaret yazılımının profesyonel olması da son derece önemlidir. İhtiyaçlara ve isteklere uygun bir e-ticaret paketinin kullanılması gerekmektedir. Bu noktada, herkesin beklentisine ve bütçesine uygun bir e-ticaret paketine öncelik tanıması tavsiye edilmektedir.
  • Daha önce de söylediğimiz gibi e-ticaret sitesinin tasarımı; sitenin başarılı olması noktasında belirleyici olacaktır. Sitedeki görseller, tasarım ve kategorilerin düzenlenmesine çok dikkat edilmektedir. Bir başka deyişle, müşteriyi etkilemek adına sitenin tasarımı son derece önemlidir. Bu iş profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Sitenin kurulmasının ardından siteye emek vermek gerekir. Siteye vakit ayırmak şarttır. E-ticaret sitesi; istikrarlı olarak güncellenmelidir. Bunun yanı sıra, yönetim ve sipariş takip süreçlerine önem verilmelidir.
  • Son olarak, SEO yapısı güçlü olmalıdır. Ürün açıklamaları kaliteli bir şekilde yapılmalıdır.

Siz de e-ticaret çözümleri noktasında hizmet almak istiyorsanız Vexus olarak bizi tercih edebilirsiniz.

Eğer uygun fiyatlı profesyonel bir e-ticaret hizmeti arıyorsanız Vexus Yazılım ve Tasarım olarak sizlere hizmet vermek isteriz. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Vexus Blog - VEXUS
VEXUS

3 Eylül 2020 17:52

Diğer İçerikler

Sizler için paylaştığımız bazı faydalı bilgiler

Tümünü Görüntüle

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?